Znani, pożądani i drodzy. Tacy artyści dominują na liście przygotowanej co roku przez portal Artprice. Zestawienie to zawiera nazwiska twórców, których prace wygenerowały w danym roku największe obroty na rynku aukcyjnym. W 2012 r. pierwszych dziesięciu artystów z listy odpowiadało za sprzedaż wysokości prawie 1,9 mld dolarów.
Portal Artprice cyklicznie publikuje listę artystów, którzy w ubiegłym roku dominowali na aukcjach organizowanych w Nowym Jorku czy Londynie. Pierwsza dziesiątka z tego zestawienia odpowiada za obroty wysokości prawie 1,9 mld dolarów. Na liście najdroższych zachodnich artystów niezmiennie znajdują się Warhol i Picasso, ale nie brak na niej również „nowych” nazwisk. Kto jest zwycięzcą najnowszej edycji?
5. Francis Bacon
Wartość sprzedaży dzieł tego irlandzkiego artysty samouka rośnie już od kilku lat. W ubiegłym roku wyniosła 153 mln dolarów, na które złożyło się ponad 10 mln transakcji. Dzięki temu wynikowi Bacon został okrzyknięty „najbezpieczniejszą inwestycją w Zachodnim Świecie”. Najdroższą jego pracą sprzedaną w zeszłym roku był obraz Figure Writing Reflected in Mirror (1976), który 9 maja został zlicytowany za 40 mln dolarów na aukcji organizowanej przez Sotheby’s w Nowym Jorku. Doszło również do spektakularnej transakcji jednego z dzieł wchodzącego w skład słynnej serii papieskiej Bacona. W listopadzie obraz inspirowany portretem papieża Innocentego X pędzla Velazqueza został sprzedany za 26,5 mln dolarów i zdobył tym samym tytuł najdroższego dzieła całej serii.
4. Mark Rothko
Rzadko spotykany na aukcjach i prawie zawsze sprzedawany po wysokich cenach. Wystarczy zaznaczyć, że w 2012 r. jego prace tylko 10 razy zagościły na aukcjach, a mimo to Rothko znalazł się na czwartym miejscu w zestawieniu portalu Artprice. W ubiegłym roku jego dzieła zostały sprzedane na rynku aukcyjnym za łączną kwotę 166,7 mln dolarów. W tym czasie został również pobity rekord kwoty zapłaconej za jego pojedynczą pracę. W maju 2012 r. na aukcji organizowanej przez Christie’s w Nowym Jorku obraz Orange, Red, Yellow został sprzedany za 77,5 mln dolarów. Tym samym zyskał on tytuł najdroższej pracy powojennej sprzedanej na aukcji. Dzieło to od 1967 r. znajdowało się w słynnej kolekcji Davida Pincusa, który zmarł kilka miesięcy przed majową aukcją. Niewiele jednak brakowało, żeby inna praca tego artysty odebrała jej świeżo uzyskany tytuł. W listopadzie No. 1 (Royal Red and Blue), który przez ostatnie 30 lat nie pojawiał się na rynku aukcyjnym, został zlicytowany za 67 mln dolarów.
3. Gerhard Richter
Artysta ten już w zeszłym roku znalazł się na wysokiej pozycji w zestawieniu Artprice. Jednak w tym roku z wynikiem 262,7 mln dolarów poszybował do pierwszej trójki. Jest to jednocześnie jedyny żyjący artysta w pierwszej dziesiątce. Zaskakuje nie tylko swoją wysoką pozycją na liście, ale przede wszystkim twórczością, którą ciężko zakwalifikować. Nic więc dziwnego, że jego dzieła cieszą się rosnącą rzeszą sympatyków i uzyskują coraz wyższe kwoty podczas aukcji. Rekord wśród prac Richtera w zeszłym roku należał do obrazu Abstraktes Bild, który został wyceniony przed aukcją na 10 mln funtów, a finalnie został sprzedany za… 19 mln funtów (czyli 30,4 mln dolarów). „Picasso XXI wieku” stał się obecnie najdroższym żyjącym artystą na świecie i najzyskowniejszym niemieckim artystą w historii. Roczne obroty generowane na rynku aukcyjnym przez jego prace przewyższają obroty na całym niemieckim rynku.
2. Pablo Picasso
Nikogo raczej nie dziwi, że Pablo Picasso już kolejny rok znajduje się na wysokiej pozycji w zestawieniu portalu Artprice. W ubiegłym roku jego prace zostały sprzedane za łączną kwotę 286,1 mln dolarów, w 3 tys. transakcji. Najdroższą pracą Picassa w ubiegłym roku była Nature Morte aux Tulipes (1932), którą dom aukcyjny Sotheby’s sprzedał w listopadzie za 37 mln dolarów. Rekord tego artysty pozostał jednak niezagrożony, ponieważ w 2010 r. obraz Nude, Green Leaves and Bust (1932) zmienił właściciela za 95 mln dolarów.
1. Andy Warhol
W 2012 r. prace Andy’ego Warhola zostały sprzedane na aukcjach za łączną kwotę 329,5 mln dolarów. W ten sposób poprawiony został nieznacznie wynik z 2011 r. i utrzymana przewaga Warhola nad Picassem oraz pierwsze miejsce wśród artystów w całym zachodnim świecie. Rekordzistą zeszłego roku wśród jego prac był obraz Statue of Liberty (1962), który został sprzedany na listopadowej aukcji organizowanej przez dom aukcyjny Christie’s za kwotę 39 mln dolarów. Jest to z pewnością bardzo dobry wynik, ale rekord Warhola nie został zagrożony, bowiem w 2007 r. obraz Green Burning Car I autorstwa króla pop-artu został zlicytowany aż za 64 mln dolarów.