Gorzelnia została założona w 1955 roku przez Daikoku-budoshu. Właściciel postanowił wybudować obiekt w miejscowości Karuizawa położonej u podnóża aktywnego wulkanu Asama, popularnej miejscowości turystycznej w Japonii.
Karuizawa była małą destylarnią produkującą napoje alkoholowe tradycyjnymi metodami. W pogoni za najwyższą jakością whisky Karuizawa znajdowała się w beczkach wypełnionych wcześniej sherry i sprowadzanych z Hiszpanii. Podobnie jak w jej szkockiej whisky, Karuizawa dojrzewa w beczkach po sherry. Jednak na smak whisky mają również wpływ lokalne cechy, które nadają jej wyjątkowy charakter. Woda źródlana czerpana z wulkanicznych wzgórz Asamy, mroźne zimy i gorące lata są wyczuwalne w smaku tego napoju i sprawiają, że jest on naprawdę jedyny w swoim rodzaju. Karuizawa jest bardzo bogata i aromatyczna o wyraźnym profilu sherry.
Karuizawa produkowała whisky na małą skalę i koncentrowała się raczej na rynku krajowym. Trwało to od założenia w 1955 r. Do 2000 r., Kiedy produkcja została wstrzymana. Chociaż whisky nie jest już produkowana, wciąż pozostały beczki, ale z każdym rokiem ich liczba maleje. Obecnie na świecie jest tylko 300 beczek Karuizawa. Trzy czwarte z nich pochodzi z lat 90., a z lat 60. pozostało tylko 14 beczek.
Niestety dla Karuizawy zyskał światowe uznanie dopiero po zaprzestaniu produkcji. Od 2006 roku whisky Karuizawa dociera do miłośników whisky z całego świata dzięki firmie Number One Drinks. Kiedy świat usłyszał o Karuizawie, natychmiast zakochał się w napoju produkowanym u podnóża góry Asama.
Ponieważ Karuizawa nie jest już licencjonowana do produkcji napojów alkoholowych, a budynek gorzelni ma nowego właściciela, na rynku nie będzie nowych beczek. Nikt nie wie, kiedy ostatnia whisky zostanie butelkowana.